ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το Μουσείο Ηλεκτρικών Σιδηροδρόμων πραγματοποίησε τις παρακάτω εκδηλώσεις για τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων:

1ον: Στο πλαίσιο της εκδήλωσης για την Παγκόσμια Εβδομάδα των Μουσείων το Μουσείο μας συμμετείχε ενεργά στην Ημερίδα που διοργανώθηκε από το Ελληνικό Τμήμα ICOMμε θέμα: «Εκπαιδευτικές δράσεις για το βιομηχανικό πολιτισμό». Το Μουσείο μας συμμετείχε με εισήγηση του μέλους του Δ.Σ. κ. Αλέξανδρου Χατζηδούρου με θέμα: «Η συμβολή του Μουσείου Ηλεκτρικών Σιδηροδρόμων μέσα από στοχευμένες εκπαιδευτικές δράσεις για την ανάδειξη και προώθηση της βιώσιμης κινητικότητας της αστικής περιοχής της πρωτεύουσας» που έλαβε χώρα την Παρασκευή 15 Μαΐου στο αμφιθέατρο «Αθήνα 9,84» στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων, η οποία στήθηκε με μεγάλη επιτυχία και συμμετοχή πολλών Μουσείων από όλη την Ελλάδα εμπρός σε ένα εξειδικευμένο ακροατήριο.

2ον: Την Κυριακή 17 Μαΐου 2015 από τις 9:00 το πρωί μέχρι τις 17:00 το απόγευμα πραγματοποιήθηκαν:

α) Έκθεση ιστορικών φωτογραφιών έξω από τους χώρους του Μουσείου με θέμα: «ΤΑ ΤΡΑΙΝΑ ΠΟΥ ΦΥΓΑΝ»
β) Ξεναγήσεις σε όλους του εκθεσιακούς χώρους του Μουσείου
γ) Επισκέψεις και ξεναγήσεις στα δύο ξύλινα βαγόνια ηλικίας 111 ετών τα οποία βρισκόντουσαν στην 3η τροχιά του Σταθμού Πειραιά.
Τα ξύλινα βαγόνια επισκευάστηκαν και αποκαταστάθηκαν από τεχνίτες των ΗΣΑΠ το έτος 2007 και έχουν μετατραπεί σε κινητό μουσείο, όπου στις προθήκες τους έχουν τοποθετηθεί φωτογραφίες από όλη την ιστορική διαδρομή της Εταιρίας ΣΑΠ-ΕΗΣ-ΗΣΑΠ.
Τις εκδηλώσεις αυτές τις παρακολούθησαν πάρα πολλοί επισκέπτες εκδηλώνοντας τον θαυμασμό τους για το Μουσείο μας, τα εκθέματα και τα ξύλινα βαγόνια.

Πειραιάς 20 Μαΐου 2015

Η Διοίκηση