ΜΟΥΣΕΙΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΩΝ
Έτος Ιδρύσεως 1995

ΑΡ. ΠΡΩΤ. 1497

ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ Μ.Μ.Ε.

Το Μουσείο Ηλεκτρικών Σιδηροδρόμων ΣΑΠ-ΕΗΣ-ΗΣΑΠ, συμμετείχε στην 17η Πανελληνία Συνάντηση Μουσείων η οποία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου στο κτίριο του ICOM με θέμα : «Μνήμες ανθρώπων και ιστορίες αντικειμένων: προφορικές μαρτυρίες και Μουσεία»
Το Μουσείο μας στην εκδήλωση το εκπροσώπησε το μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου Αλέξανδρος Χατζηδούρος, Δρ. Συγκοινωνιολόγος Ε.Μ.Π. , ο οποίος παρουσίασε εισήγηση με τίτλο: «Η συμβολή προφορικών μαρτυριών στη διαμόρφωση στοχευμένων πρωτόκολλών ξενάγησης.

Η εισήγηση εστιάστηκε στην αξιοποίηση προφορικών αφηγήσεων από συνταξιούχους του ΗΣΑΠ, αλλά και από μνήμες και μαρτυρίες παλαιότερων συνταξιούχων που έχουν διασωθεί, οι οποίες με κατάλληλες τεχνικές έχουν ενσωματωθεί στις ξεναγήσεις, συνθέτοντας ένα πρόσφορο εκπαιδευτικό και επικοινωνιακό εργαλείο που αποβλέπει στον εμπλουτισμό της γνώσης για τα εκτιθέμενα αντικείμενα, ενώ συγχρόνως διευρύνει και διευκολύνει την πρόσληψη μηνυμάτων. Οι αφηγήσεις και οι μνήμες παρέχουν την δυνατότητα ορθής ερμηνείας διαφόρων στοιχείων για τα οποία δεν υπάρχουν γραπτές αναφορές, ώστε να στοιχειοθετηθούν τα μηνύματα που προσκομίζουν.

Πειραιάς 15 Δεκεμβρίου 2015
Η Διοίκηση